Plný jógový dech

"Je-li dech těkavý, je i mysl těkavá; je-li nehybný, stává se mysl nehybnou a jogín dosahuje stálosti; proto ať jogín ovládá dech."  (Hathajógapradípiká 2/2)

Plný jógový dech je způsob dýchání, který by se měl stát přirozeným dechem každého jogína. Je to způsob, kdy při nádechu a výdechu jsou používány celé plíce.

Dech vzniká spojením částečných dechů do plynulé nádechové a výdechové vlny. S nádechem začínáme naplňovat plíce odspodu, tedy nejprve spodní část plic, pak střední část plic a nakonec horní laloky plicní. Pak následuje výdech, kdy impuls vychází odspodu. Začínáme tedy vydechovat z břicha, hrudníku a podklíčků.

Částečné dechy

Spodní dech (břišní, brániční) je nejhlubší, tedy nejvíce jím nadechneme – hovoří se o možnosti nadechnout do spodních laloků plic až 60 % své vitální kapacity plic.

Střední dech je velmi důležitý pro pohyblivost hrudníku a stav srdce. Protože svaly mezi jednotlivými žebry bývají slabé nebo až atrofované, je třeba počítat u tohoto dechu s pomalým nácvikem. Cílem je dosáhnout při nádechu rozšiřování celého hrudního koše do stran a při výdechu opět jeho stahování. Vzhledem k tvaru hrudníku bývá tento dech snadnější pro ženy. Hovoří se o 30 % vitální kapacity, které je člověk schopen nadechnout do střední části plic.

Horní dech se může na první pohled zdát nedůležitým, ale není tomu tak. Do horních laloků plic jsme sice schopni nadechnout jen zbývajících 10 % své vitální kapacity; důležitější než množství nadechnutého vzduchu je však výdech z této oblasti plic. Většinu dne trávíme ve vzpřímené poloze (ve stoji nebo v sedě) a v této poloze jsou horní laloky plic výše než ústí průdušnice, která do plic vzduch přivádí a zase jej odtud odvádí. To znamená, že chceme-li vydechnout z horních laloků plic, musíme k tomu použít podstatně větší svalový stah než je tomu u zbývajících dechů. Jinými slovy, to podstatné je dovydechnout a vyprázdnit s výdechem dokonale horní laloky plic. Pokud tomu tak není, zůstává zde starý odkysličený vzduch (tzv. reziduální) a to vede k mnoha problémům. Tento vzduch navíc blokuje místo, kam nemůže být nadechnut nový okysličený vzduch.

Prána mudry

ČIN MUDRA je postavení ruky, které řídí spodní dech a tok prány ve spodní části trupu a v nohách. Ruka je položena co nejvýš na stejně nohy hřbetem vzhůru a palec s ukazováčkem jsou spojeny svými konci tak, že tvoří kroužek.

ČINMAJA MUDRA řídí tok energie do středních laloků plic. Je to mudra řídící střední dech. Palec a ukazováček jsou opět spojeny a vytvářejí kroužek, ostatní tři prsty jsou stočeny do dlaně. Ruka je opět položena dlaní dolů na horní části stehna.

ADHI MUDRA je mudra, kteřá řídí nadechování a vydechování horními laloky plic a tok prány v horní části hrudi, v pažích a hlavě.  V této mudře je palec ruky ohnut do dlaně a je překryt ostatními prsty, které jsou sevřeny v pěst. Ruka je opět umístěna na horní části stehna hřbetem nahoru.

BRAHMA MUDRA je postavení obou rukou kdy ruce sevřené v pěsti jsou k sobě přitisknuty články prstů, kde se nosí prstýnky. Palce jsou uvnitř v sevřených pěstech. Ruce jsou umístěny dole na bránici přibližně pod pukem a jsou položeny hřbety rukou dolů. Tato mudra řídí dechové centrum ve spodním mozku tak, že dýcháme plným jógovým dech, zahrnujícím všechny plicní laloky.

pozn. Na obrázku je pro lepší pochopení dlaň otočená směrem nahoru. Při nácviku se řiďte instrukcemi v textu.

Novinky

10.12.2013 08:19
Vážení a milí, zde jsou termíny lekcí hatha jógy, které budou probíhat v Duhové čajovně v Mohelnici. Začátek vždy v 19 hod, ostatní podmínky zůstávají  beze změny. Těším se na naše společné...
03.11.2013 17:49
https://www.duhovacajovna.com/clanky/akce/joga-s-ivcou-fricarovou.html
26.10.2013 12:02
https://cms.joga70.webnode.cz/jogove-techniky/dzala-neti/
22.10.2013 12:09
S platností od 22.10.2013 končí pravidelné lekce jógy v Rybalce v pražských Vršovicích.  Zároveň se však pouštím do hledání nového vhodného prostoru, o kterém Vás budu včas informovat. 
<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6

Kontakt

Mgr. Iva Zich Fričarová (+420) 732 158 898 jo-ga@seznam.cz