Bolí mě hlava aneb jak jóga pomáhá při migréně?

Co je to migréna?

Migréna je bolest, jedné, obvykle stále stejné poloviny hlavy. Jako prevence těchto stavů je důležitá relaxace a uvolňování krční páteře. Migréna totiž bývá často provokována právě krční páteří. 

Každé cvičení zahajte krátkou relaxací, uvědomte si pozici svého těla, body, kterými se Vaše tělo dotýká podložky a postupně celé tělo uvolněte. Potom přejděte pozorností ke svému dechu a uvolněte také proces svého dýchání. Cílem je uvolnění napětí v těle, uvědomění si a procítění celého těla. Toto je základním předpokladem pro praktikování jógy: vědomí těla a procesů v mysli.  

Uvolnění krční páteře

Uvolnění krční páteře

Protahování páteře - posaďte se do Vadžrásany (sed na pátech). Kolena i paty jsou mírně od sebe a palce nohou se dotýkají. Opřete se rukama za tělem o podložku a mírně se zakloňte. Hlavu nechte vyvěšenou vzad. Uvolněte se a hluboce nadechujte a vydechujte nosem. V pozici setrvejte přibližně půl minuty a pak se vrťte do výchozí polohy.

Ohýbání páteře - výchozí pozicí je opět Vadžrásana. Ruce umístěte v týl a propleťte prsty, lokty tlačte vzad. S výdechem pomalu přibližujte lokty k sobě na šířku hlavy a současně předklánějte hlavu a ohýbejte páteř obratel po obratli, až bude horní část zad kulatá. Pánev je podsazená. S nádechem narovnávejte záda obratel po obratli, až do úplného vzpřímení, pohyb začíná v pánvi, lokty se současně vracejí zpět.

Uvolnění šíje 

Výchozí pozice:  posaďte do sedu s nataženýma nohama. Dlaně spočívají na stehnech. Dlaně opřete za tělem, špičky prstů míří vzad. Paže jsou propnuté, ramena uvolněná.

1. S výdechem nechte hlavu klesnou k levému rameni, s nádechem hlavu pomalu zvedněte. S výdechem nechte hlavu klesnou k pravému rameni, s nádechem hlavu pomalu zvedněte.

2. S výdechem nechte hlavu obratel po obratli zvolna klesnou vpřed, až se brada dotkne hrudní kosti. S nádechem hlavu zvedejte a pomalu přecházetjte do záklonu. Pohled směřuje vzhůru.

3. S výdechem předkloňte hlavu a začněte pomalu kroužit směrem k levému rameni. S nádechem opisujte zadní půlkruh, s výdechem přední půlkruh. Proveďte 3x v obou směrech.Pozor: V případě, že je pohyb hlavou v záklonu bolestivý, provádějte jen přední půloblouk V případě jakýchkoliv nepříjemností cvičení neprovádějte.

Úklony do stran v sedu

Výchozí pozice: posaďte se a ruce dejte v týl, propleťte ruce za hlavou a zatlačte lokty mírně vzad. S výdechem proveďte úklon vlevo. S nádehcem se vraťte do středové polohy. S výdechem proveďte úklon v pravo. S nádechem návrat zpět do středové polohy. Hýždě se při úklonu nezvedají od podložky. Po provedení cvičení se vraťte do výchozí polohy.

Mardžarí ásana – kočka

Výchozí pozice: posaďte se do Vadžrásany (sedu na patách), ruce položené na stehnech, trup je vzpřímený a uvolněný. S nádechem předpažte dlaněmi dolů a s rovnými zády přejděte do kledu. S výdechem přejděte zvolna do vzporu klečno, tak aby paže a nohy svíraly s podložkou pravý úhel, vyhrbte páteř a udělejte kočičí hřbet. Zároveń skloňte hlavu, pohled míří k pupku. S nádechem protáhněte páteř, hlava se zvedá do záklonu, břišní svaly jsou uvolněné. Pohled směřuje co nejvíce vzhůru, tím se protahuje přední strana hrudníku. Stejné pohyby proveďte ještě 3x v souladu s dechem. Poté s nádechem přejděte do kleku a předpažte a s výdechem přejděte do výchozí pozice vadžrásany. 

Dechové techniky

Nádí Šudhi (střídavý dech)

Nádí šódhana patří mezi základní dechové techniky. Jedná se o střídavý dech, při kterém střídavě nadechujeme a vydechujeme pravou a levou nosní dírkou. Nádí jsou kanálky, kterými prochází vitální energie, a šódhana znamená očista. Jedná se tedy o dech, při kterém pročišťujeme nádí a napomáháme lepšímu proudění energie.Základem je pomalý, hluboký a velmi jemný dech. Cvičení provádíme nejlépe v sedu, záda jsou rovná. Při cvičení využíváme pránájáma mudru, kterou provádíme vždy pravou rukou. Ukazováček a prostředníček pravé ruky opřeme o bod mezi obočím a palec s prsteníčkem používáme na uzavírání pravé a levé nosní dírky. Malíček je bez funkce.Nácvik nádí šódhany probíhá v několika stupních. Nejdříve se učíme dýchat pouze jednou nosní dírkou (nádech i výdech tou samou nosní dírkou) později přecházíme ke střídavému dechu a v dalších stupních můžeme měnit rytmus tak, že je výdech jednou tak dlouhý než nádech, a zařazujeme zádrže.

Tento způsob dýchání harmonizuje, pročišťuje nádí (enegetické kanálky) a stimuluje nervová zakončení v nosních dírkách.

Kontraindikacemi jsou vysoký krevní tlak, srdeční problémy a závažné psychické poruchy. 

 

...  2 – 3 minuty střídavě dýcháme nádí šódhanou a poté pokračujeme ...

Súrja bhédana

Provádíme nádechy pravou nosní dírkou (v případě, že bolest převládá na pravé straně) a výdechy levou. Takto dýcháme 5 minut a dále pokračujeme dýcháním jen pravou nostní dírkou, respektive nádech a výdech provádíme jen tou dírkou, na které straně bolí hlava.Pravidelné provádění tohoto dechového cvičení pomáhá preventivně předcházet záchvatům migrény, které se stávají méně častými, můžeme dokonce dosáhnout úplného vyléčení.

Pohled indické celostní medicíny - Ajurvédy

Do horké vody nakapejte několik kapek eukalyptového oleje a provádět inhalaci. Prostě nadechujte a vydechujte vůni eukalyptové vody a pozorujte jak migréna odeznívá.Pokud nemáte k dispozici eukalyptový olej, použijte zázvor a inhalujte odvar ze zázvoru.

Další cennou radou je použití sušeného zázvorového prášku, který seženete v obchodech s indickými potravinami. Tento prášek smíchejte s malým množstvím vody a vytvořte jemnou pastu. Tuto směs naneste na celé čelo a půl hodiny nechejte působit.

Po 30 minutách opatrně opláchněte.

Pužitá literatura:

1) Paramhans svámí Mahešvarananda, Systém jóga v denním životě, Vydala Mladá Fronta, Praha 2006.

2)  MUDr. Jaroslav Šedivý, Kapitoly o józe, vydalo Středisko volného času Lužány ve spolupráci s Nakladatelstvím Pavel Křepela, Brno 2007.

 

 

 

 

Novinky

13.10.2021 11:31
Milí přátelé, od pondělí 25. října v 18 hodin začínáme pravidelné jógování s Ivou, v Kavárně Na Houpačce v Mohelnici. Podrobnější informace můžete najít v rubrice Kurzy jógy. Těším se na vás.  
21.07.2021 17:25
V polovině srpna se uskuteční jedinečný jógový víkend ve Výprachticích. Na lektorskou podložku usedne jedinečný Petr Berka, s nímž prožijeme intenzivní dva dny na podložce i mimo ni. Více informací najdete v sekci jógové pobyty. Těšíme se na vás!
21.11.2019 10:58
7. 1. 2020 začíná nový kurz JIN & JANG jógy. Více o kurzu najdete v rubrice ~kurzy!
12.01.2019 10:46
Přijměte pozvání do nového kurzu jemné jógy, který bude zahájen 5. 2. 2019. Skládá se z celkem 17 lekcí, vhodných pro začátečníky i pokročilé klienty. Každý si přijde na své. Lekce jsou tvořeny s ohledem na aktuální skladbu skupiny. Za hudebního doprovodu příjemně protáhneme a uvolníme celé tělo,...
12.09.2018 20:01
Přihlaš se na kurz hatha flow jógy společně s kamarádem/kou a vyhrajte kurz za poloviční cenu! Podmínky soutěže: - stáň se fanouškem FB stránky JOGA - dej like soutěžnímu fb příspěvku - sdílej příspěvek - v komentáři označ jméno kamaráda/ky, který(á) se s Tebou hlásí do kurzu Hledej pod tímto...
07.03.2018 15:45
Přijměte pozvání do jarních kurzů jemné jógy a hatha jógy_flow!Začínáme 10. 4. 2018*Více informací v rubrice Kurzy 2018. Vykročte na cestu s námi :)
21.11.2017 15:31
Od 9. 1. 2018 začínají nové kurzy Jemné jógy a Hatha jógy_flow.Více informací naleznete zde: https://www.jo-ga.cz/lekce/kurzy/kurzy-2018/
16.11.2017 14:41
Lekce, která byla dne 7. 11. 2017 zrušena, bude nahrazena v úterý 2. 1. 2018.
16.08.2017 07:43
S blížícím se podzimem Vás touto cestou zveme k účasti na novém běhu KURZU JEMNÉ JÓGY A KURZU HATHA JÓGY_FLOW. Nově se budou odehrávat v tělocvičně Centra zdravého pohybu (Jeremenkova 106, Praha 4), které sídlí ve sportovním klubu OAZA. Více informací a o náplni jednotlivých kurzů naleznete v...
10.05.2017 08:00
Od 16. 5. 2017 začíná minikurz klasické jógy. Jedná se o 7 lekcí, které se budou konat každé úterý v čase 18:45 - 20:00 do konce června. Cvičíme ve studiu Dajána, ul. Doudlebská, Praha 4, pár desítek kroků od metra Pankrác.Zbývají 2 volná místa. Pro více informací volejte 732 158 898 nebo pište...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Kontakt

Mgr. Iva Fričarová instruktorka jógy a jógové terapie + 420 732 158 898 jo-ga@seznam.cz